Nowości  Okręty podwodne    
 


OkrętyPodwodne.pl > Chińskie okręty podwodne za 2 lata z bronią jądrową

2012-12-04 Chińskie okręty podwodne za 2 lata z bronią jądrową

Amerykański rządowy raport mówi, że już za 2 lata chińskie okręty podwodne zostaną zaopatrzone w pociski z ładunkiem jądrowym.

Raport wlicza Chiny do krajów, które rozszerzają swoje siły nuklearne. Innymi krajami są USA, Wielka Brytania i Francja.


Dwa chińskie okręty podwodne klasy Jin w bazie marynarki wojennej Xiaopingdao niedaleko Dalian w północno-wschodnich Chinach

Raport zwraca uwagę także, że chiny są tuż przed osiągnięciem nuklearnej triady, czyli posiadaniem lądowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, okrętów podwodnych z jądrowymi pociskami balistycznymi oraz bomb jądrowych zrucanych z samolotu.

Amerykanie mówią, że umieszczenie pocisków jądrowych na trudnych do śledzenia okrętach podwodnych może mieć znaczące konsekwencje w Azji Wschodniej i poza nią. Może to również prowadzić do napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dwóch światowych największych gospodarek.

Chiny wcieliły do służby już dwa z pięciu planowanych okrętów podwodnych klasy JIN zaopatrzonych w napęd jądrowy i zdolnych do przenoszenie pocisków balistycznych z ładunkiem jądrowym.

Mają one przenosić pociski balistyczne JL-2, których zasięg szacowany jest ma 7400 km. Mimo, że program JL-2 miał w przeszłości opóźnienia to według raportu Pentagonu jego gotowość operacyjna uzyskana ma być właśnie w ciągu najbliższych dwóch lat.

OkrętyPodwodne.pl na serwisach społecznościowych: