Nowości  Okręty podwodne    
 


OkretyPodwodne.pl > USA rozwija bezzałogowe okręty podwodne

2012-11-21 USA rozwija bezzałogowe okręty podwodne

Bezzałogowe okręty podwodne mają patrolować morza i oceny oraz wykrywać w nich okręty podwodne przeciwnika.

Nad pracami czuwa odpowiedzialna za rozwój nowych technologii wojskowych amerykańska agencja ochronna Defense Advanced Research Projects Agency, w skrócie DARPA.

"Rosnąca liczba przeciwników jest w stanie zbudować i użytkować ciche okręty podwodne napędzane silnikiem diesla i napędem elektrycznym jest zagrożeniem bezpieczeństwa USA i pokojowej żegludze na całym świecie." - przeczytać można w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej DARPA.

Bezzałogowe okręty mają być w stanie patrolować wybrzeże Stanów Zjednoczonych przez okres do 80 dni. Zaopatrzone one maja być w niekonwencjonalne czujniki zdolne do ciągłego śledzenie nawet najcichszych okrętów podwodnych.

W sierpniu, DARPA podpisała wart 58 mln dolarów kontrakt z firmą Science Applications International Corporation (SAIC), która jest odpowiedzialna za zaprojektowanie, zbudowanie i testy prototypu okrętu. Firma ta już wcześniej za 2 mln dolarów opracowała wstępne założenia takiego okrętu. Pierwsze podwodne testy mają się zacząć w połowie 2015 roku.


(grafika: SAIC)

Okręty mają działać autonomicznie i być zdalnie sterowane. Wymagać mają tylko asysty ludzi w zatłoczonych portach morskich.

OkretyPodwodne.pl na serwisach społecznościowych: